OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
Inter. komunikácia
Interaktívna komunikácia

Čo je to interaktívna komunikácia?
 

Slovo interaktívny znamená „ s možnosťou okamžitej reakcie“. Pri neinteraktívnej komunikácii cez Internet si správa, ktorú posielame, počká na adresáta, kým sa prihlási na Internet. Pri interaktívnej komunikácii je náš partner pripojený na Internet v tom istom čase ako my a môžeme s ním bezprostredne komunikovať buď textovou formou, avšak dnešné technológie poskytujú aj možnosť hlasovej, prípadne video + hlasovej komunikácie, ako by dané dve alebo viac osôb sedelo oproti sebe. Interaktívnu komunikáciu prostredníctvom Internetu umožňujú špeciálne programy, o ktorých si v tejto sekcii povieme viac.

 

IRC (Internet Relay Chat)

 

 

 

 


IRC  je forma okamžitej komunikácie cez internet. Je určený hlavne na komunikáciu skupín (viacerí-viacerým) v diskusných fórach zvaných channels (kanály), ale tiež umožnuje komunikáciu jedného s jedným. IRC je otvorený protokol aplikačnej vrstvy, ktorý používa TCP a voliteľne SSL.

V auguste roku 1988 bol spustený prvý IRC server dvoma fínskymi programátormi na adrese http://tolsun.oulu.fi (patriaca Technickej Univerzite v Helsinkách).

Užívatelia cez IRC komunikujú prevažne na tzv. kanáloch, ktoré sú podobné miestnostiam v iných internetových chatoch. Užívatelia môžu byť prítomní na viacerých kanáloch zároveň a taktiež medzi sebou komunikovať aj individuálne v súkromí. Charakteristický pre názov IRC kanálu je znak #, ktorým býva meno miestnosti uvedené.

Medzi v súčasnosti najnavštevovanejšie slovenské a české IRC kanály patria napríklad tieto:

#linux.cz, #czechoslovakia,  #presov, #cz, #slovakia, #praha, #slovensko, #svk, #post.sk, #sirius a mnohé iné. V súčasnosti existuje veľké množstvo rôzne tematicky zameraných kanálov, takže si každý môže pokecať o svojich záujmoch a názoroch s ľudmi s podobnými záujmami.

Taktiež uvedieme prehľad najznámejších slovenských a českých IRC serverov:

Slovenské IRC servery:

V súčasnosti sú na Slovensku 2 IRC servery pripojené do jednej z najvačších sietí IRC serverov - IRCnet:

irc.nextra.sk na pôde siete firmy Nextra,
irc.fei.tuke.sk na pôde siete Technickej univerzity v Košiciach.

České IRC Servery pripojené v sieti IRCnet:

  • irc.felk.cvut.cz (IP adresa 147.32.80.79, port 6667)
  • irc.gts.cz (IP adresa 193.85.232.219, porty 6667 alebo 80 alebo 443)
  • irc.upc.cz (IP adresa 86.49.93.28, porty 6667 alebo 80 alebo 443, pre SSL komunikáciu port 7000)
  • irc.ipv6.cesnet.cz (IPv6 komunikácia, port 6667)
  • irc.nomi.cz, irc.czfree.net (podporuje IPv6) (6667)
 
Najznámejšie celosvetové IRC siete:
 
  • EFnet
  • UNDERnet
  • IRCnet
  • QUAKEnet (špecializovaná pre hráčov počítačových hier) - dolný obrázok zobrazuje slovenský kanál práve na QUAKEnete.
  • CZFree (Nomiho sieť, plná prevažne českých ale aj slovenských užívateľov, väčšinou študentov a absolventov vysokých škôl)

K pripojeniu na IRC je potrebný špeciálny program - tzv. IRC klient. Medzi najobľúbenejších a najpoužívanejších IRC klientov patria mIRC, ViRC, GamersIRC, Miranda, ChatZilla alebo X-chat. V Linuxe napr. konzolový klient irssi. Výhoda Chatzilly je v spolupráci s webovým prehliadačom Mozilla Firefox, takže vstup do miestnosti je pohodný na jeden klik. Taktiež existuje možnost pripojenia sa na nejaký IRC kanál prostredníctvom webového prehliadača Opera.
Výhody komunikácie prostredníctvom IRC siete sú značné. Nie je potrebné sa nikam registrovať, zakladať profil a vyplňovať formulár s osobnými údajmi. Komunikácia je maximálne anonymná, súkromná a pomerne bezpečná.
 
 
 

Prihlásenie sa na IRC server:

Ak chcem komunikovať s ľuďmi, musím sa cez IRC prihlásiť na tzv. IRC server. (je to server, ktorý poskytuje užívateľom službu IRC, t.j. umožňuje posielať ich správy iným IRC serverom, kde sú prihlásení užívatelia, s ktorým komunikujem). IRC servre teda tvoria akúsi celosvetovú sieť. Keďže na každý z nich sa môžu prihlásiť 10 tky až 100 ky užívateľov, mám k dispozícii tisíce ľudí, s ktorými je možné komunikovať.

Pravidlá komunikácie a základné pojmy:

Na IRC každý užívateľ vystupuje pod prezývkou NICKname. Táto prezývka musí byť jedinečná. Nemôžu existovať dvaja rôzni ľudia pod tým istým menom.Na IRC sú vytvorené tzv. kanály CHANNELS, ktoré zoskupujú ľudí rovnakej krajiny, záujmov ap. (#slovakia, #martin, #unix) ap.

Na IRC môžeme komunikovať 3ma spôsobmi:

A/ verejne – správy, ktoré napíšem nejakému užívateľovi budú vidieť všetci účastníci kanála. Najskôr sa prihlásim sa na kanál (/join #slovakia). Od tejto chvíle vidím všetky správy, ktoré napíšu účastníci kanála.

B/ súkromné – napísané správy bude vidieť LEN dotyčný užívateľ.

/msg NICK text

C/ pomocou DCC CHAT – tento spôsob urýchľuje komunikáciu medzi užívateľmi, lebo vytvorí priame spojenie medzi ich počítačmi. Oba predchádzajúce prípady posielajú správy medzi užívateľmi tak, že tieto správy prechádzajú cez IRC servre.

Všetky príkazy IRC sa píšu za znak /

Prostredníctvom IRC je možné si posielať aj súbory. Pomocou príkazu /dcc send NICK súbor

Ponúkneme užívateľovi na stiahnutie súbor z nášho adresára. Prijímateľ musí na svojej strane napísať príkaz /dcc get NICK a po stabilizácii spojenia medzi oboma počítačmi sa dáta začnú postupne prenášať.

Program IRC si môžete spustiť iba v tom prípade, ak ho máte na serveri nainštalovaný.

Mirc je grafická obdoba IRC. Je to aplikácia, ktorá beží pod OS Windows. Vyžaduje počítač pripojený do Internetu. Mirc je prehľadnejší, komfortnejší.

 
 
 

WEBchat
 
 
 
Webchat je alternatívou IRC komunikácie, ktorá nevyžaduje žiaden špeciálny software, stačí obyčajný webový prehliadač. Po prihlásení sa na príslušnú webovú stránku nasleduje výber miestnosti (kanálu) a používateľ sa môže zapojiť do rozhovoru. Najznámejšou slovenskou stránkou podporujúcou webchat je www.pokec.sk. Diskusia v prostredí chatu je určitým spôsobom kontrolovaná - ide najmä o kontrolu obsadu kanála a rýchle reagovanie na porušovanie jeho pravidiel. Môžu sa o ňu starať živí používatelia (admini, resp. moderátori) alebo častejšie internetové roboty, tzv. boty ktoré sú naprogramované automaticky analyzovať odoslané správy a posudzujú, či sú v súlade s pravidlami (napr. neobsahujú vulgarizmy, rasistické alebo extrémistické hesl.a atď.). Okrem priamej komunikácie v miestnostiach (kanáloch) existuje taktiež možnosť súkromnej komunikácie medzi dvoma užívateľmi, napr. na slovenskom portáli pokec.sk vo forme tzv. Rýchlej pošty. Webchat je v súčasnosti zakomponovaný aj do väčšiny sociálnych sietí, za všetky menujme aspoň najpopulárnejšiu sieť facebook.com alebo taktiež twitter.
 
 

 

 

IM (Instant Messaging)

 Instant Messaging (IM) umožňuje okamžitú výmenu krátkych správ, ktorá však neprebieha prostredníctvom kanálov alebo webu, ale v relatívnom súkromí. Klienti komunikujú prostredníctvom protokolu určeného pre siete peer-to-peer, na serveri sú spravidla umiestnené len prístupové údaje, ktoré umožňujú prístup z ľubovoľného počítača s nainštalovaným klientom. Klient umožňuje definovať kontakty (používateľov), o ktorých sa potom zobrazuje informácia, či sú pripojení, alebo sa práve prihlásili. Niektorí IM klienti umožňujú odosielať správy aj nepripojeným použivateľom (zobrazia sa im po prihlásení). Okrem prijímania a odosielania správ si môžu pripojení používatelia vymieňať i súbory alebo realizovať hlasovú alebo video komunikáciu.

Oproti iným spôsobom komunikácie (telefón, e-mail) instant messaging zefektívňuje spoluprácu, pretože druhá strana vidí, či je jej náprotivok k dispozícii (obrovská výhoda oproti e-mailu), môže mu poslať správu, na ktorú však nie je potrebné okamžite reagovať (nevyrušuje ako telefón) a umožňuje okamžite prenášať súbory alebo časti textov. IM sa veľmi často používa na komunikáciu vrámci viacerých kancelárii pracoviska, kde nahrádza telefón a vďaka vymenovaným vlastnostiam sa čoraz viac presadzuje i v obchodnom styku. Medzi najznámejšie IM patria ICQ, AIM, MSN Messenger, Yahoo Messenger a Skype.

Historicky prvou aplikáciou tohto druhu bola služba talk pod Unixom, ktorá umožňuje komunikovať účastnikom Internetu tak, že obrazovka sa rozdelí a písanie jedného používateľa sa okamžite zobrazuje na monitore druhého (účastnici vidia písanie i mazanie znakov tak, akoby si navzájom stáli za chbtom.

 


ICQ = I seek you
 
 
 
 
Tento program funguje na princípe klient – server. Ten, kto ho chce používať si musí nainštalovať klientský program u seba na počítači a zaregistrovať sa na ICQ serveri. Každý užívateľ si vytvára zoznam svojich priateľov s prezývkami. Potom sa mu po prihlásení na ICQ zobrazuje, kto z jeho priateľov je prihlásený, kto nie je. Má možnosť s nimi ON LINE komunikovať, alebo im písať maily posielať www stránky a pod. ICQ obsahuje v sebe aj poštového klienta, ftp klienta, www klienta, talk, finger ai.
 
 
ČO TO JE?    
ICQ je užívateľsky príjemný internetový nástroj, ktorý Vám umožní zistiť, kto z Vašich priateľov, kolegov, či známych je online alebo nie. Ďalej Vám umožní s týmito priateľmi ľahko a rýchlo komunikovať - posielať správy, súbory, pohľadnice, internetové odkazy, chatovať, hrať hry, spoločne surfovať a pod.
ICQ Vám dáva možnosť zvoliť si typ komunikácie, ktorý je Vám blízsky. Podporuje paletu populárnych internetových aplikáciía slúži ako univerzálna platforma na ktorej môžete tieto aplikácie spúšťať (napr. Microsoft NetMeeting, Netscape CoolTalk a pod.).
ICQ je mnohostranný flexibilný nástroj pre prácu na internete, ktorý si získal oblúbenosť u miliónov užívateľov.
 
 
 
 
AKO PRACUJE?    
Základom systému ICQ je UIN (Universal Internet Number), ktorý Vám systém pridelí pri inštalácií programu a zaregistrovaní. Celý systém je spravovaný na centrálnom serveri ICQ.COM. Tu sa nachádza databáza užívateľov ICQ, v ktorej každý užívateľ má svoje unikátne UIN. V tejto databáze môžete vyhľadávať informácie o ďalších užívateľoch a pomocou tejto databázy si ich môžete zaradiť do svojho "kontakt listu" (zoznamu užívateľov).
Po spustení ICQ a registráciou na serveri si vymeníte so serverom ICQ údaje, zvolíte si s kým chcete komunikovať a pridáte si ho do zoznamu. Následne Vám server prepošle kto je online a offline. Ak chcete začať komunikovať, stačí poklepať na kontakt a začať....
 
 
 
 
QIP
 
 
 

QIP  je ďalší z IM klientov podporujúci protokol ICQ a v najnovšej testovacej verzii aj XMPP. QIP (Quiet Internet Pager) je šírený zdarma a ponúka pokročilé funkcie ako napríklad posielanie súborov, anti-spamovú ochranu a ochranu proti zahlcovaniu (anti-flood), pripomínač narodenín alebo zaznamenávanie a históriu konverzácií.

Tento klient nie je náročný na pamäťové prostriedky (využíva cca 6 MB RAM), je malý, skinovateľný, voľne šíriteľný, prenosný, dostupný vo viacerých jazykových mutáciách (slovenčina a čeština) a podporuje systém prídavných modulov (plug-in).

QIP v kódovom označení Infium prináša aj podporu UNICODE, podporu pre viacerých protokolov ako je XMPP (podľa oficiálneho oznámenia QIP-u budú postupne pridávané ďalšie), podporu pre viacero používateľských účtov, individuálne nastavenia pre rôzne kontakty, kryptovanie histórie konverzácií, podporu PNG a mnoho ostatných vylepšení... Pre QIP Infium je k dispozícii aj slovenská lokalizácia.

 

Miranda

 

Miranda IM je minimalistický instant messanging open source klient podporujúci množstvo komunikačných protokolov. Je šírený pod licenciou GNU GPL a je určený pre operačný systém Microsoft Windows.

Sú v nej integrované iba najzákladnejšie funkcie, ale štruktúra programu umožňuje rozšírenie funkčnosti pomocou prídavných pluginov, ktorých je v súčasnosti vyše 500. Niektoré sú obsiahnuté už v základnej verzii, iné je možné stiahnuť z oficiálnej stránky Miranda pluginov. Vďaka svojej podpore pluginov a iných rozšírení, ako zmena ikon, emotikonov (smajlíkov) a pod., si užívatelia môžu svoju Mirandu prispôsobiť presne podľa svojich predstáv.

Všetky nastavenia a história rozhovorov sa ukladajú do jedného databázového .dat súboru. Ten je možné upravovať pomocou externého programu DBTool. Históriu je možno prezerať pomocou funkcie obsiahnutej v Mirande alebo pomocou niektorého z pluginov, ako napríklad History++.

Miranda je voľne šírená, všetky jej pluginy sú tak isto prístupné zdarma. Miranda s niekoľkými základnými pluginmi sa vojde na 1,44 MB disketu alebo na USB disk, z ktorého sa môže priamo spúšťať.

 

 

Zdroje:

Ján Skalka, Cyril Klimeš, Gabriela Lovászová, Peter Švec.: Informatika, Vydavateľstvo ENIGMA 2007, ISBN 978-80-89132-50-8.

URL:

http://www.irc.sk/

http://www.irc.cz/

http://www.icq.com/

http://wikipedia.org/

http://pokec.azet.sk/

http://www.facebook.com/

http://twitter.com/

 

 

 

 

Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok